Od kilku lat obserwujemy jak polski rynek pracy wspomagany jest przez pracowników ze Wschodu. W tym gronie zdecydowanie przodują pracownicy z Ukrainy. Zdarza się, że polski przedsiębiorca bezskutecznie szuka kadry wśród rodaków, ale mimo trwającej kilka miesięcy rekrutacji nie osiąga celu. Sensownym i coraz bardziej dla pracodawców oczywistym rozwiązaniem jest przyjęcie do pracy pracownika z Ukrainy. Na rekrutację Ukraińców decyduje się coraz więcej rodzimych producentów oraz pracodawców, w tym również oferujących pracę sezonową. Tym prostym sposobem polskim firmom udaje się załatać kłopotliwą lukę zatrudnieniową. Najwięcej pracowników z Ukrainy zatrudnia się obecnie w przemyśle. Ukraińcy do pracy są również coraz częściej poszukiwani w branży budowlanej, transportowej, usługach i rolnictwie.

 

Wysoka motywacja Ukraińców do pracy

Ukraińcy są uważani za bardzo pracowity naród. Dla porównania, Polacy standardowo pracują 40 godzin przez pięć dni w tygodniu, Ukraińcy często decydują, że chcą pracować więcej – nawet po 12 godzin przez sześć dni w tygodniu. Pracownicy z Ukrainy przyjeżdżając do Polski mają jeden główny cel – zarobić jak najwięcej w jak najkrótszym czasie. To sprawia, że są zmotywowani do pracy w nadgodzinach, w niedziele i święta. Oznacza to korzyści dla pracodawcy –  pracownik z Ukrainy może być dużo bardziej wydajny niż Polak. Coraz więcej pracowników z Ukrainy rozważa także zatrzymanie się na stałe w Polsce. Wynika to z faktu, że pracownikom z Ukrainy podobają się nasze warunki pracy.

 

Korzyści finansowe dla pracodawców

Nie od dzisiaj wiadomo, że pracownicy z Ukrainy często przystają na niższe stawki niż pracownicy polscy. Mimo, że ostatnio poziom zarobków Polaka i Ukraińca w Polsce zaczyna się równać, istnieje wiele zajęć i stanowisk, których Polak zwyczajnie nie chce wykonywać bez względu na warunki finansowe. Tę lukę wypełniają na naszym rynku Ukraińcy, którzy jak wiadomo żadnej pracy się nie boją. Do tego są mniej roszczeniowi i jak już wspomniano bardziej wydajni od pracowników polskich. Rachunek jest zatem prosty – wysoka motywacja, chęć do pracy, superwydajność i wymagania finansowe na poziomie podobnym do wymagań przeciętnego Polaka. Zatem jeśli od miesięcy nie udaje ci się znaleźć pracownika w Polsce, może czas poszukać gdzie indziej? Pracownik z Ukrainy może przynieść firmie wiele korzyści.

 

Uproszczone procedury zatrudniania Ukraińców

W Polsce dla pracowników z Ukrainy obowiązują uproszczone procedury zatrudniania. Dobrą wiadomością dla pracodawców, którzy wypełniają luki w kadrze pracownikami z Ukrainy z pewnością jest fakt, że z roku na rok procedury stają się coraz prostsze. Wniosek jest zatem jeden – Ukraińcy stanowią już istotną grupę pracowników na polskim rynku, a ich udział w nim stale rośnie.

Do zatrudnienia pracownika z Ukrainy często potrzebne będzie tylko oświadczenie pracodawcy o zamiarze zatrudnienia Ukraińca. Jednak w tym przypadku czas zatrudnienia będzie ograniczony. Jeśli potrzebujesz pracownika z Ukrainy na dłużej zapoznaj się z opisem formalności tutaj: Jak zatrudniać Ukraińców w 2019?

 

Bliskość kulturowa i językowa

Istotnym czynnikiem przemawiającym za zatrudnianiem Ukraińców jest z pewnością bliskość językowa, która w relacjach zawodowych wiele ułatwia. Ukraińcy pracujący w Polsce dobrze dogadują się z Polakami, a także chętnie uczą się polskiego. Nie rzadko Ukrainiec szukający pracy w Polsce zna podstawy języka polskiego. To kolejny dowód na zaangażowanie pracowników z Ukrainy w pracę dla polskiego przedsiębiorcy.

 

Pozostaje pytanie: gdzie szukać pracowników z Ukrainy?

Najprostszą odpowiedzią na nie jest serwis Wschód Pracuje. Sprawdź!

x

Zanim uciekniesz...

Pobierz darmowego ebooka!

Dowiedz się, w jaki sposób legalnie zatrudniać pracowników z Ukrainy i innych krajów wschodu, jakie dokumenty są potrzebne i gdzie należy je złożyć.

Zarejestruj się i pobierz!