Poszukiwanie pracowników sezonowych z Ukrainy

W sieci pojawia się coraz więcej ofert pracy sezonowej. Pracowników sezonowych poszukuje się najczęściej na Mazurach i nad morzem. Oferty pracy sezonowej dotyczą głównie branży gastronomicznej i turystycznej – kelnerzy, kucharze, pomoc kuchenna, bariści, pracownicy recepcji, osoby do sprzątania, dostawcy, ale również rolnictwa gdzie szuka się rąk do pracy przy uprawie i zbieraniu owoców. Stawki w ogłoszeniach często się nie podaje, a jeśli już to zaczynają się od najniższej krajowej – 13,70 zł brutto. Górna granica to zwykle 15, 16, w skrajnych przypadkach – 20 zł brutto za godzinę. Pracownikom sezonowym często proponuje się bezpłatnie zakwaterowanie i wyżywienie. Jakie są wymagania wobec pracowników sezonowych? Nierzadko szuka się osób z doświadczeniem, z aktualną książeczką sanepidowską. Najczęściej pracodawcy poszukują jednak osób dobrze zorganizowanych, o wysokiej kulturze osobistej i po prostu uczciwych i pracowitych – pracownicy sezonowi z Ukrainy do takich właśnie należą.

Wymogi pracowników sezonowych

Jak powszechnie wiadomo obecny rynek pracy w Polsce to rynek pracownika. Przedsiębiorcy mają ogromny problem ze znalezieniem odpowiedniego pracownika i nie dotyczy on wyłącznie wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Wśród Polaków brakuje rąk do pracy na stanowiska, gdzie nie są wymagane żadne kwalifikacje, a jedynie chęć do pracy. Z pewnością jednym z elementów, który ma wpływ na tą sytuację, jest mała różnica między proponowanym przez pracodawców minimalnym wynagrodzeniem a wysokością uzyskiwanych świadczeń socjalnych. Wielu rodaków kalkuluje, że nie opłaca im się pracować za najniższą krajową kiedy renty czy dofinansowania z programów rządowych praktycznie równają się proponowanemu przez pracodawców wynagrodzeniu. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem może okazać się poszukiwanie pracowników sezonowych z Ukrainy.

Pracownicy sezonowi okiem pracodawców

Pracy sezonowej najczęściej podejmują się uczniowie tuż po maturze i studenci, jednym słowem ci, którzy nigdy wcześniej nie pracowali. Często jest tak, że popracują miesiąc i bez uprzedzenia odchodzą. Pracodawcy twierdzą, że w takich pracowników po prostu nie opłaca się inwestować. Szkolenie stanowiskowe często trwa dłużej niż ich chęć do pracy. Innym problemem jest nieumiejętność  młodych do wchodzenia w określone role społeczne. Sezonowi pracownicy gastronomii i turystyki często nie rozumieją, że w pracy powinni służyć klientom, być przyjaźni, uśmiechać się. Brak im profesjonalizmu. Inna sprawa, że wiele osób po prostu nie wykonuje należycie swoich obowiązków. Młodzi pracownicy sezonowi traktują pracę tak samo jak szkołę, gdzie szli, żeby odsiedzieć swoje. Nie rozumieją, że od ich zaangażowania zależy powodzenie biznesu pracodawcy, jego rozwój, a tym samym zapewnienie miejsc pracy.

Wysokie standardy pracy sezonowych pracowników z Ukrainy

Pracodawcy zauważają, że to, co obecnie różnicuje sezonowego pracownika polskiego i ukraińskiego, to chęci do pracy i zaangażowanie. Wiadomo, że jeśli obywatel Ukrainy już zdecyduje się na pracę sezonową w Polsce, to chce dziennie wypracować jak najwięcej godzin. Pracownicy sezonowi z Ukrainy chcą w jak najkrótszym czasie jak najwięcej zarobić, by potem wrócić do rodziny na Ukrainę. Są nastawieni na pracę, często przygotowani do ciężkich warunków w gastronomii i rolnictwie. W przeciwieństwie do pracownika polskiego nie narzekają, nie marnują czasu, nie porzucają stanowiska bez uprzedzenia. To zupełne przeciwieństwo sezonowego pracownika z Polski, który chce jak najwięcej zarobić, ale się nie narobić.

Korzyści z zatrudniania pracowników sezonowych z Ukrainy

Formalności niezbędne do zatrudniania cudzoziemców są coraz prostsze. Zdaje się, że polski rynek pracy nie poradziłby sobie bez Ukraińców. Z roku na rok ich legalne zatrudnianie jest coraz bardziej ułatwiane i, co ważne, coraz powszechniejsze. Szczególnie oferty pracy sezonowej nie cieszą się powodzeniem wśród polskich pracowników. To poniekąd zmusza pracodawców do zatrudniania pracowników sezonowych z Ukrainy. Inaczej nie będą sobie w stanie poradzić z natłokiem pracy w sezonie. Wielu pracodawców zauważa, że młodych Polaków nie opłaca się po prostu zatrudniać i szkolić. Często są nieodpowiedzialni, kapryśni i nieprofesjonalni. Nie rzadko zdarza się też, że bez uprzedzenia opuszczają stanowisko pracy co dezorganizuje pracę całego zespołu i dostarcza wszystkim stresu. Pracodawcy często mają opory przed zatrudnieniem Ukraińców, ale po fakcie cieszą się z tej decyzji. Praca z sezonowym pracownikiem z Ukrainy jest dużo bardziej wydajna i efektywna. Warto zatem rozważyć zatrudnienie sezonowych pracowników z Ukrainy, szczególnie kiedy potrzebujemy kilkuosobowego zespołu w krótkim czasie. Ukraińcy do pracy sezonowej często są gotowi przyjechać do Polski z partnerem, przyjaciółmi lub nawet całą rodziną. To może pomóc stworzyć polskiemu przedsiębiorcy stworzyć naprawdę zgrany zespół.

Oszczędź sobie nerwów, podejmij dobrą decyzję i wyszukaj idealnego pracownika z Ukrainy -> Jak zatrudnić pracownika z Ukrainy?

x

Zanim uciekniesz...

Pobierz darmowego ebooka!

Dowiedz się, w jaki sposób legalnie zatrudniać pracowników z Ukrainy i innych krajów wschodu, jakie dokumenty są potrzebne i gdzie należy je złożyć.

Zarejestruj się i pobierz!