Pracownicy z Ukrainy są w Polsce coraz milej widziani, ceni się ich tutaj za ciężką pracę, staranność i wytrwałość. Nie można też przejść obojętnie obok faktu, że zatrudnienie pracownika z Ukrainy wiąże się z mniejszymi kosztami, niż zatrudnienie polskiego pracownika.

Problem pojawia się jednak w momencie, w którym faktycznie chcemy zatrudnić pracownika z Ukrainy. Jak to zrobić? W tym artykule przedstawiamy wady i zalety poszczególnych metod zatrudnienia pracowników z Ukrainy.

Zatrudnianie Ukraińca poprzez agencję pośrednictwa pracy

Agencje pośrednictwa pracy świadczą usługi tak zwanego leasingu pracowniczego. Można zatrudnić w ten sposób wielu pracowników z Ukrainy, ale ma to swoje poważne wady. Po pierwsze pracownik z Ukrainy nie jest pracownikiem Twojej firmy, co za tym idzie, jeśli chcesz by dobry pracownik został u Ciebie na dłużej, cały czas musisz płacić agencji pośrednictwa pracy za jego „wypożyczanie”. Może być to ciekawe rozwiązanie, ale nie na długo. Ponad to koszt wypożyczenia pracownika z Ukrainy często sięga połowy lub więcej kosztów zatrudnienia pracownika. Dochodzi niekiedy do tego, że zatrudnienie pracownika z Ukrainy  jest droższe niż zatrudnienie pracownika z polski, a nie o to nam przecież chodzi.

Agencja pośrednictwa pracy jest też sporym problemem dla samego pracownika z Ukrainy, często za usługi płacą obie strony, a więc może się zdarzyć, że Ci najlepsi nie będą mogli mieć nawet styczności z naszą firmą. Nie każdy zgodzi się pracować na warunkach leasingu, w szczególności jeśli wiąże się to z emigracją z Ukrainy do Polski.

Reasumując, jeśli zależy Ci na solidnych pracownikach pracownikach z Ukrainy, agencja pośrednictwa pracy może dostarczyć Ci ciekawych ofert od ręki, ale nie da się od ręki zatrudnić najlepszych – lepiej robić to z głową, dopasowując odpowiedniego pracownika do potrzeb Twojej firmy.

Zatrudnianie pracownika z ukrainy poprzez strony z ogłoszeniami różnymi (takie jak OLX, Gumtree i inne)

Strony z ogłoszeniami są jednym ze skuteczniejszych metod, nomen omen ogłoszenia się. Problem polega jednak na tym, że w gąszczu ogłoszeń nie wielu pracowników z Ukrainy faktycznie szuka pracy. Jeśli oferta znajduje się między ogłoszeniem o sprzedaży nowego telewizora, a chęcią wynajęcia koparki, dość ciężko odnaleźć się tam użytkownikom poszukującym pracy na terenie polski. Oczywiście służą do tego kategorie i ostatecznie tego rodzaju portale nie działają źle, jednak wiarygodność takiego portalu dla pracowników z Ukrainy nie zawsze jest wysoka.

Za ogłoszenie trzeba też zapłacić – teraz zachodzi pytanie, czy zapłata za pojedyncze ogłoszenie wystarczy by dotrzeć do odpowiedniego pracownika z Ukrainy? Jeśli mamy wiele stanowisk, za każde ogłoszenie trzeba każdorazowo zapłacić. Ilość dopasowanych pracowników w takich portalach jest też znacząco ograniczona, gdyż podobnie jak w Polsce, pracownicy z Ukrainy szukają ofert na wyspecjalizowanych stronach z ogłoszeniami o pracę, takimi jak WschódPracuje.pl

Wyspecjalizowane strony z ogłoszeniami dla pracowników z Ukrainy

Obok typowych stron z ogłoszeniami istnieją strony skierowane na pracę i rekrutację pracowników z Ukrainy. Skuteczność tych serwisów jest o wiele większa niż popularnych stron z ogłoszeniami ogólnymi. Pracownik z Ukrainy ma większe możliwości przeszukiwania ofert pracy, dzięki czemu może skontaktować się z pracodawcą, który faktycznie go interesuje i któremu może pomóc. Pracodawca z kolei ma możliwość bezpośredniego dotarcia do pracowników z Ukrainy a także niekiedy przeglądania ich profili, co jeszcze bardziej ułatwia rekrutację.

W szczególności wartymi polecenia są strony bezpośrednio skierowane na rynki zagraniczne. Odpowiednia promocja takich serwisów w innych krajach powoduje ich znacznie zwiększoną skuteczność. W przypadku pracowników z ukrainy polecamy portal WschódPracuje.pl na którym zaraz po rejestracji i dodaniu ogłoszenia jest ono nie tylko udostępniane pracownikom z ukrainy, ale w przypadku kont PLUS udostępniane są także w mediach społecznościowych na Ukrainie. To znacząco zwiększa możliwości dotarcia do nowych pracowników z Ukrainy i skraca cały proces.

Internet to globalna wioska, jeśli swoje ogłoszenie o pracę dodasz w odpowiednim miejscu – trafisz dokładnie tam gdzie chcesz, dlatego naszym zdaniem najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług dedykowanych stron działających na ściśle określonych i dopasowanych do tego celu rynkach.

x

Zanim uciekniesz...

Pobierz darmowego ebooka!

Dowiedz się, w jaki sposób legalnie zatrudniać pracowników z Ukrainy i innych krajów wschodu, jakie dokumenty są potrzebne i gdzie należy je złożyć.

Zarejestruj się i pobierz!